Bir Girişimcinin Anatomisi

Bir Girişimcinin Anatomisi

Onu ilk gördüğümde anlamıştım iyi bir  girişimci olacağını…

Gözleri ile çakmak çakmak etrafa  bakınıp bir şeyler arıyor, kulağı söylenenleri pür dikkat dinliyordu. Sonra neşe ile anlatmaya başladı yapacaklarını, yüreği hop diye dışarı çıkacak sandım bir an; fikirlerini ardı ardına sıralarken adeta sonuçlarını da yaşıyordu.

Girişimcinin anatomisi de;

Fırsatları izleyen GÖZLER,

Geri bildirimleri dinleyen KULAKLAR,

Vizyonu anlatan AĞIZ,

Tutku ve heyecan dolu bir KALP ten başka neydi ki?

Geriye ise sadece hayat boyu edilen deneyimler yani TECRÜBE kalıyordu genç girişimcim için.

– Seninle tecrübelerimi paylaşayım dinlemek ister misin? dedim.

– Seve seve dinlerim dedi.

– Bakarsak her kavram kendini anlatır esasında, mesela T İ C A R E T.

T : Tecrübe; deneyim, görmüş, geçirmişliktir. Bilmediğin, yeterince araştırmadığın hatta çıraklığını yapmadığın işe girmeyeceksin.

İ : İtibar; güven demektir. Hayatın sermayesidir güven. İtibar; müşterinin ürününe, hizmetine ve markana duyduğu inançtır. Bu inanç neye mal olursa olsun asla yıkma! Çünkü oluşturmak zor, yıkmak kolaydır. İtibar, başarının anahtarıdır.

C : Cesaret; bütün korkularına rağmen doğru zamanda doğru hamleyi yaptıran güçtür. Doğru zamanı ve doğru hamleyi ise sana içindeki ses söyleyecektir.

A : Ahlak; iyi ve güzel tutum ve davranışlardır. Nerde yaşarsan yaşa yaşadığın toplumun inanç, yargı ve ilkelerine uyum sağla, saygı göster. Hatta göstermiş olduğun performans işletmen  için  “soft skill”  gücün yani insana değen noktan olsun.

R : Risk; bir şeyin olası zararını karşılığındaki fayda uğruna bilinçli olarak göze almaktır. Riske maruz değerler nasıl belirlenir? Nasıl ölçülür? , Finansal riskler nasıl yönetilir?, Risk haritası nasıl oluşturulur?….vs bilmeli ve bu konuda işin uzmanlarından destek almalısın.

E : Emek; uzun,yorucu ve özenli çalışmadır. “Emeksiz yemek olmaz” bunu asla unutma.

T : Tedbir; önlem almaktır. Her işe başlarken önce risklere bakmalı, sonra tedbirlerini almalısın. Buna rağmen öngöremediğin risklerin  olacak; bak hayatımıza giren Covid19 virüsü bütün dünyada olağanüstü riskler oluştururken uzmanlar “maske, mesafe ve hijyen” tedbirlerini öneriyor. Sende işletmeni her türlü virüslerden uzak tutmalısın.

Eeee…

– Söyle bakalım hazır mısın uzun bir yolculuğa çıkmaya?

– …..

Paylaş

Add Your Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir